قطعا تامین سلامت یکی از اصلی ترین نیازهای انسان از بدو خلقت تا کنون بوده و سلامت دهان و دندان از مهمترین ارکان آن و یکی از بزرگترین نعمت های الهی ، از دیرباز مورد توجه جوامع بشری بوده است .

    در کنار همه تلاشها و برنامه ریزی مسئولین  و متولیان حوزه سلامت در ایران و پیشرفتهای چشمگیر در این خصوص ، کماکان بسیاری از هموطنان عزیزمان مبتلا به بیماریهای گوناگون در بخش دهان و دندان بوده و اغلب به خاطر هزینه های بالا و عدم دسترسی به یک پزشک و دندانپزشک متبحر و قابل اعتماد از مراجعه جهت معالجه تا مواقع اضطرار و اجبار خودداری مینمایند . بطوریکه طبق آمارهای رسمی، در ایران سالانه بیش از 25میلیون دندان قابل ترمیم کشیده شده و یا هر ایرانی حداقل 2دندان پوسیده دارد و یا بیش از 65 درصد از کودکان ایرانی دارای مشکلاتی در دندانهای خود هستند و ...

در کشور ما ، سازمانهای بیمه گر دولتی و پایه شامل سازمان تامین اجتماعی ، سازمان خدمات درمانی وبیمه سلامت ایرانیان بعنوان بیمه گران اول و پایه و شرکتهای بیمه گر با مجوز بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بعنوان ارائه دهندگان خدمات بیمه درمان در قالب بیمه تکمیلی ، متولی تامین هزینه درمان هموطنان عزیزمان هستند.

سازمانهای بیمه گر پایه صرفا برخی از خدمات اولیه و عمومی دندانپزشکی را تقبل کرده و شرکتهای بیمه گر دولتی یا خصوصی نیز تنها در قالب بیمه تکمیل درمان و فقط بشرط قرارداد گروهی و با دریافت حق بیمه ای نسبتا بالا و وجود فرانشیز ( درصدی از خسارت که در تعهد بیمه گر نمی باشد ) و حداقل سقف تعهدات و با محدودیت سنی ، مبادرت به ارائه برخی خدمات دندانپزشکی می نمایند ، که این امر یکی از مهمترین علل عدم مراجعه افراد جهت مداوا و معالجه میباشد.

بعنوان مثال در بیمه درمان تکمیلی معمولا هر بیمه شده بصورت میانگین سالانه مبلغ 3.200.000 ریال حق بیمه پرداخت و با توجه به نسبت حق بیمه پرداختی حداکثر  5.000.000 ریال امکان استفاده از برخی خدمات دندانپزشکی با کسر فرانشیز معمول ( حدود 30% ) را خواهد داشت که این مبلغ به هیچ عنوان تکافوی هزینه های بالای خدمات دندانپزشکی را ننموده و یقینا به جهت معالجه کامل مشکلات دندانپزشکی ، هر فرد می بایست سالانه چندین برابر این مبلغ هزینه نماید.

 

مقایسه خدمات نگین سلامت با پوشش دندانپزشکی شرکتهای بیمه

بیمه تکمیل درمان گروهی

کارت درمان نگین سلامت

بیمه تکمیلی صرفا گروهی بوده و برای اخذ بیمه نامه حداقل 50 نفر از کارکنان یک مجموعه می بایست همزمان با هم اقدام کنند.

کلیه افراد به صورت انفرادی می توانند از خدمات نگین سلامت استفاده نمایند.

حق بیمه دندانپزشکی در بیمه های تکمیلی حداقل برای هرنفر سالیانه حدود 3.200.000 ریال می باشد.

هزینه اشتراک و استفاده از خدمات نگین سلامت به ازای هر فرد مبلغ 980.000  ریال در سال میباشد.

افراد بالای 60 سال میبایست 1/5 برابر و افراد بالای 65 سال ، 2 برابر حق بیمه پرداخت نمایند.

مشترکین نگین سلامت هیچگونه محدودیت سنی در دریافت خدمات نخواهند داشت.

بیمه شده میبایست کلیه هزینه معالجات را در ابتدا پرداخت نموده  و مدارک آن را به شرکت بیمه تحویل و پس از طی مراحل اداری در صورت تائید پزشک معتمد شرکت بیمه ، غرامت دریافت نماید.

مشترکین نگین سلامت صرفا سهم خود از هزینه معالجات را بر اساس تعرفه شرکت پرداخت می نمایند و نیازی به طی مراحل اداری نمی باشد.

عدم پوشش بیمه ای برای یک نفردر یک خانواده ، به عنوان مثال اگر خانواده ای 4 نفر عضو داشته باشد تمامی آنها می بایست حق بیمه جداگانه پرداخت کنند.

امکان دریافت کارت نگین سلامت به صورت انفرادی  یا تعدادی از افراد در هر خانواده.

سقف تعهدات دندانپزشکی در بیمه بسیار محدود و برای هرنفر یا هر خانواده  بصورت میانگین 4.000.000 ریال در طول سال می باشد.

مشترکین نگین سلامت هیچ سقف مالی و محدودیت در دریافت خدمات  دندانپزشکی ندارند.

عدم ارائه برخی خدمات تخصصی دندانپزشکی از قبیل ارتودنسی ، ایمپلنت ، جراحیهای زیبایی ، لثه و ... در بیمه تکمیلی .

ارائه کلیه خدمات عمومی و تخصصی به مشترکین نگین سلامت .

لزوم برخورداری از بیمه گر اول (سازمان تامین اجتماعی یا خدمات درمانی ) جهت اخذ پوشش بیمه درمان تکمیلی

امکان استفاده از خدمات مراکز طرف قرارداد با نگین سلامت بدون نیاز به بیمه گر اول و بیمه های پایه .

عدم تعهد در پیگیری مشکلات احتمالی بوجود آمده بین بیمار و مرکز درمانی .

نظارت مستمر بر نحوه ارائه خدمات به مشترکین و پیگیری مشکلات احتمالی تا حصول رضایت کامل مشترک .

عدم پشتیبانی و تضمین خدمات ارائه شده در مراکز طرف قرارداد با شرکتهای بیمه ای.

تعهد تضمین حسن انجام خدمات دندانپزشکی انجام شده در مراکز دندانپزشکی طرف قرارداد با نگین سلامت به مدت یکسال از زمان معالجه.

همانگونه که اشاره گردید با توجه به تلاشها و خدمات قابل تحسین شرکتهای بیمه ، اما بدلیل هزینه بالای خدمات دندانپزشکی و همچنین مشکلات ساختاری و محدودیتهای قانونی ، شرکتهای بیمه از پوشش و ارائه کامل خدمات دندانپزشکی معذور بوده که یقینا طرحها ، پیشنهادات و خدمات این گروهمی تواند کمک شایانی در جهت اعتلای سطح بهداشت ، درمان و سلامت جسمی و روانی  و کاهش هزینه های بخش درمان آحاد جامعه نماید.

 

مشاوره آنلاین